Pomiary i diagnostyka w energetyce
Oferujemy kompleksowe usługi pomiarowe urządzeń, sieci i instalacji elektrycznych (nN i SN) oraz teletechnicznych. Wspieramy klientów na etapie pomiarów odbiorczych, okresowych oraz diagnostyki poawaryjnej.

Poznaj szczegóły usług
PGMEX oferuje kompleksowe odbiory, przeglądy okresowe oraz diagnostykę poawaryjną stacji transformatorowych. Czynności obejmują sprawdzenia technicznie oraz konserwację aparatury łączeniowej, badanie przekładników, a także komplet pomiarów urządzeń i układów automatyki.
PGMEX oferuje szeroki zakres usług pomiarowych urządzeń, sieci i instalacji elektrycznych. Pomiary realizowane są za pomocą specjalistycznych przyrządów posiadających niezbędne certyfikaty kalibracji i wzorcowania.
Nasza oferta obejmuje m.in.:
- Pomiary rezystancji izolacji
- Pomiary impedancji linii/pętli zwarcia
- Pomiary prądów trójfazowych
- Pomiary rezystancji uziemień
- Pomiary rezystywności gruntu
- Pomiary małych rezystancji
- Pomiary niejednoczesności otwarcia/zamknięcia styków
- Pomiary czasów własnych łączników
- Ciągłości połączeń wyrównawczych i ochronnych
- Pomiary napięć rażenia (krokowych i dotykowych)
- Badania przekładników prądowych i napięciowych
- Badania zabezpieczeń nadprądowych
- Próby napięciowe kabli i rozdzielnic SN
- Pomiary natężenia napromieniowania
- Pomiary nasłonecznienia
Dla zapewnienia poprawnego i bezpiecznego działania układów zasilania i układów wyprowadzenia mocy wymaga się regularnych przeglądów transformatorów uzupełnionych o czynności konserwacyjne. Zalecane terminy i zakres czynności kontrolnych powinny zostać określone w instrukcjach eksploatacji obiektów na podstawie wytycznych producenta. W przypadku obiektów przemysłowych (w tym ruchu energetycznego) typowy okres przeglądu wynosi 1-rok i wykonywany jest w czasie uzasadnionych ekonomicznie przerw postojowych.
Próby napięciowe kabli i urządzeń SN stanowią podstawowy pomiar kontrolny warunkujący dopuszczenie obiektu do eksploatacji po zakończeniu budowy, remontu lub usunięciu awarii. W toku pomiarów wykrywane są defekty fabryczne (jakość produkcji), montażowe i transportowe (uszkodzenia mechaniczne, uszkodzenia łączeniowe) i eksploatacyjne (stopień zużycia izolacji kabli i muf, stan zawilgocenia izolacji).
Układy Elektroenergetycznej Automatyki Zabezpieczeniowej (EAZ) służą monitorowaniu i wykrywaniu zakłóceń w normalnej pracy sieci oraz selektywnemu wyłączaniu sekcji znajdujących się w stanie awarii lub wykazujących nieprawidłowości.
PGMEX realizuje usługi z zakresu integracji, konfiguracji, diagnostyki i serwisu układów EAZ.
Automatyka Samoczynnego Załączenia Rezerwy odpowiada za przywrócenie i podtrzymanie zasilania krytycznych instalacji i urządzeń w przypadku zaniku podstawowego źródła energii elektrycznej. Układy SZR są odpowiedzialne za przełączenie na liniowe zasilanie rezerwowe, przełączenie na zasilanie bateryjne UPS, załączenie źródła zasilania długotrwałego (agregat, układ hybrydowy, układ specjalizowany). PGMEX realizuje usługi z zakresu konfiguracji, pomiarów, diagnostyki i konserwacji układów SZR.
Pomiary jakości dostaw energii elektrycznej polegają na kompleksowej analizie parametrów elektrycznych, takich jak stabilność napięcia, częstotliwość, zniekształcenia harmoniczne, asymetria napięcia, wahania napięcia, współczynnik mocy. Ich celem jest ocena zgodności z normami i standardami branżowymi oraz identyfikacja ryzyk związanych z nieprawidłową współpracą jednostek wytwórczych z siecią elektroenergetyczną. Pomiary jakości energii służą weryfikacji analiz jakościowych i mogą być wymagane przez Właściwego Operatora Systemu w procesie oceny zgodności z Instrukcjami Ruchu i Eksploatacji. Ich prawidłowe wykonanie umożliwia zaproponowanie adekwatnych rozwiązań, m.in. filtrów aktywnych/pasywnych, generatorów statycznych mocy biernej, układów kompensacji mocy biernej, stabilizatorów napięcia.
Kamery termowizyjne – inspekcje paneli fotowoltaicznych: Drony wyposażone w specjalne kamery termowizyjne są zdolne do detekcji promieniowania podczerwonego emitowanego przez panele fotowoltaiczne. Pozwala to na obserwację temperatury poszczególnych komórek i obszarów paneli.
Termowizyjne wykrywanie anomalii: Za pomocą kamery termowizyjnej można wykryć potencjalne anomalie w panelach, takie jak uszkodzenia, wycieki prądowe, złe połączenia lub przegrzewające się obszary. Te problemy mogą wpływać na wydajność, bezpieczeństwo użytkowania, co przekłada się na długowieczność paneli.
Termowizja to szybkość i efektywność: Drony umożliwiają przeprowadzenie badania termowizyjnego paneli fotowoltaicznych na dużych powierzchniach w krótkim czasie. Dzięki temu można szybko zidentyfikować potencjalne problemy w instalacjach PV. Perspektywa inspekcji z perspektywy lotu ptaka pozwala dotrzeć z kamerą w miejsca standardowo niedostępne.
Inspekcje termowizyjne to zapobieganie awariom: Dzięki regularnym inspekcjom termowizyjnym można wykryć problemy w panelach przed ich nasileniem się i prowadzeniem do awarii lub pogorszenia wydajności systemu.
Termowizja z drona to oszczędność czasu i kosztów: Tradycyjne metody inspekcji paneli fotowoltaicznych wymagają czasochłonnego manualnego badania na miejscu. Badanie termowizyjne z drona jest bardziej efektywne, co pozwala zaoszczędzić czas i zminimalizować koszty.
Termowizyjna dokumentacja i analiza danych: Dane termowizyjne zebrane podczas lotu drona można zapisywać w formie termogramów oraz ujęć filmowych, a następnie poddać analizie. Termowizja dronem umożliwia monitorowanie zmian w czasie i tworzenie dokładnych raportów.